Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Windows 10 Üzerinde Pratik Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

3 ay önce
30 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 60 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Bu makalemizde Windows 10 üzerinden ekran görüntüsü alma ve düzenleme aracına göz atıyoruz.

Her bilgisayar kullanıcısı mutlaka ekran görüntüsü almaya ihtiyaç duymuştur. Bazı kullanıcıların bu yönteme günde sık bir şekilde başvurması gerekebiliyor.

Geçmişte bu özelliği kullanmak için PrtScr + Paint kombinasyonu veya farklı bir yardımcı kullanmamız gerekiyordu. Windows 10’un kendi üzerindeki yeni araç ile basit bir şekilde ekran görüntüsü almak ve düzenlemek gayet basit.

Bu özellikle anlık olarak isterseniz ekranın tamamını, isterseniz bir bölümünü seçerek bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Kaydetmeden önce ise çeşitli düzenleme veya işaretlemeler yaparak Windows 10 uygulamaları üzerinden paylaşmanız mümkün.

Yöntem 1

Özelliği kullanabilmemiz için en uzun yöntem bu olsa gerek. Başlat menüsünün ardından Arama bölmesine “Alıntı ve Taslak” yazdığınızda karşınıza gelen uygulamayı açın. Devamında “Yeni” seçeneği ile ekran görüntüsü almaya başlayabiliyoruz. Bu uygulama üzerinden çeşitli değişiklikler yapabilir ve geri alabiliriz. Son olarak kaydedebilir veya bir uygulama yardımıyla paylaşabiliriz.

Yöntem 2: Print Screen

Ekran alıntısı özelliğini en basit şekilde Print Screen tuşu ile kullanmak istiyorsanız Başlangıç sağ tıkAyarlar  > Erişim KolaylığıKlavye yolunu takip edin. Buradan “Ekran alıntılamayı açmak için PrtScn düğmesinin kullanın” seçeneğini Açık konuma getirin. Sonrasında bu tuşu kullanarak ekran görüntüsü almaya başlayabilirsiniz.

Yöntem 3

Eğer Print Screen tuşunu atamak istemiyorsanız Windows Tuşu+Shift+S tuşlarıyla da ekran görüntüsünü almaya başlamak mümkün. Ekranın üst kısmındaki alandan ise seçimi özelleştirebiliyoruz.

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.